Сборникът с хумористична фантастика „Зеленото ухо“ е шестото издание от поредицата

Близки, приятели и почитатели на Любен Дилов-баща се включиха в представянето на „Зеленото ухо“ – том шести от поредицата със събрани съчинения на писателя, издавана от „Ентусиаст“. Събитието се състоя на 29 януари в Книжен център „Гринуич“ и традиционно се превърна в малък празник на творчеството на най-превеждания ни фантаст.

По-близо ли сме днес до отговорите на въпросите, които поставя Дилов? Едва ли, но те продължават да звучат все така смешно и да ни убеждават, че все още е по-лесно да предскажеш бъдещето, отколкото миналото.

„Приехме с отговорност тази хубава задача да издадем събраните съчинения на Любен Дилов“, каза управителят на издателство „Ентусиаст“ Виктория Бисерова. „За нас работата по тази поредица е истинско удоволствие и предстои да издадем още много томове, защото това е един дългогодишен проект. Щастливи сме, че той изглежда по този начин с библиотечното оформление на Чавдар Гюзелев и с илюстрациите на Владимир Тодоров.“

Том шести обединява няколко фантастични творби на Любен Дилов – романа „Незавършеният роман на една студентка“, новелата „Зеленото ухо“ и сборника с новели „Двойната звезда“.

Незавършеният роман на една студентка“ е вероятно една от най-веселите книги на Любен Дилов“, сподели синът на писателя, който е и редактор на сборника. „Тя започва като пародия, но всъщност колкото по-смешна става, се оказва толкова по-сериозна, защото страстта на баща ми винаги е била да маскира сериозни философски провокации, парадокси и социална критика под формата на фантастични екскурзии.“

Любен Дилов-син припомни любопитни истории от написването и първата поява на произведенията, включени в тома. „Забавното е, че когато „Зеленото ухо“ излезе започнахме да получаваме вкъщи зелени уши, изработени от всякакви материали.“

Получавам много отзиви от хора, които благодарение на събраните съчинения на „Ентусиаст“ преоткриват Любен Дилов. Но най-радостните са от читатели, които тепърва го откриват и то с голямо удоволствие. И докато ги има – има смисъл да се поддържат подобни издания“, заключи Дилов-син.